Koło Miłośników Teatru

WYSTĘPUJEMY W TEATRZE IM. A. MICKIEWICZA

„Duszy polskiej zakątek”

 Gimnazjum nr 5 im. M. Reja wystawia swój spektakl w Teatrze A. Mickiewicza

         14 kwietnia 2016 r. w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie Gimnazjum nr 5 im. M. Reja zorganizowało przedstawienie słowno – muzyczne poświęcone 76. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej pt. „Duszy polskiej zakątek”. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, w tym m. in. Ryszard Stefaniak – Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, jego ekscelencja – Ksiądz Biskup Jan Długosz, Małgorzata Deska – Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Magdalena Dębska – Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Anna Bielecka – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz przedstawiciele Parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej.

Na scenie mogliśmy podziwiać utalentowaną młodzież z „Piątki”.   Z uczniami zaśpiewała także dyrektor Danuta Caban.  „Swoją obecnością w Teatrze im. A. Mickiewicza udowadniamy, że jesteśmy patriotami, że wychowujemy młodzież w duchu umiłowania Ojczyzny, że mamy głęboko w sercach pamięć o tych wszystkich, którzy zostali rozstrzelani w Katyniu, Miednoje i Charkowie” – powiedziała dyrektor  Danuta Caban.  Gimnazjum nr 5 im. M. Reja słynie w Częstochowie z organizowania dla miasta wielu imprez o charakterze patriotycznym.

Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej, umieszczona w foyer im. Marka Perepeczki.  Otwarcia wystawy dokonali: Ryszard Stefaniak, jego ekscelencja – Ksiądz Biskup Jan Długosz i p. Anna Bielecka.

Spektakl przygotowały: Agata Mika (scenariusz, reżyseria, dekoracja), Dorota Marlińska ( oprawa muzyczna), Anetta Tkacz – Zagórska (projekt i wykonanie zaproszeń i plakatów), Krzysztof Zagórski (projekt i wykonanie wystawy).

Uroczystość była niezwykle wzruszająca,  polały się prawdziwe łzy wśród publiczności.

Przeczytajcie o nas w mediach:

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,19930333,katynski-spektakl-gimnazjum-nr-5-w-teatrze-a-mickiewicza.html

 

SPOTKANIE Z ADAMEM SAJNUKIEM
31.03.2016 r.

         Członkowie Koła Miłośników Teatru pod opieką dyrektor Danuty Caban spotkali się 31.03.2016 r. o godz. 14.30 w Teatrze im A. Mickiewicza w Częstochowie z ADAMEM SAJNUKIEM – jednym z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych. Adam Sajnuk to założyciel, aktor i reżyser Teatru Konsekwentnego, obecnie dyrektor artystyczny Teatru WARSawy. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, w niektórych także grał. Za reżyserię „Kompleksu Portnoya” (wspólnie z Aleksandrą Popławską) otrzymał Feliksa warszawskiego. Obecnie w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie wyreżyserował sztukę pt.: „Efekt” (premiera 02.04.2016 r. ).

SAM_1859 SAM_1835 SAM_1836 SAM_1843

 NAUCZYCIELE I RODZICE NASZYCH UCZNIÓW RAZEM W TEATRZE

    25.11.2015 r. o godz. 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie spotkali się: dyrektor Danuta Caban, wszyscy nauczyciele z rodzinami oraz rodzice naszych uczniów  na spektaklu „W starych dekoracjach” z udziałem Henryka Talara w roli głównej.

  WYCIECZKA DO WARSZAWY

    26.10.2015 r. odbyła się wycieczka do Warszawy członków Koła Miłośników Teatru. Do południa zwiedzaliśmy Bibliotekę Narodową w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek. Po południu w Teatrze Ochoty odbyły warsztaty teatralne, przygotowujące młodzież do spektaklu pt.: „33 powieści, które każdy powinien znać”.  Następnie obejrzeliśmy wspomnianą sztukę. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z aktorami grającymi w spektaklu, takimi jak: Marcin Korcz, Sebastian Perdek, Mariola Pawłowska, Aleksandra Pisuła, Paulina Komenda, Krzysztof Wach oraz muzykiem grającym na żywo Tomaszem Krzemińskim. Aktorzy Ci znani są z wielu produkcji telewizyjnych i filmowych.

SAM_4888 SAM_4808 SAM_4882 SAM_4893 SAM_4863

„W starych dekoracjach” – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

08.10.2015 r.

            W częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza niedawno powstał spektakl „W starych dekoracjach” na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego. W roli główniej możemy podziwiać Henryka Talara, który wybrał właśnie nasz teatr na świętowanie 50-lecia swojej pracy artystycznej. Uczniowie, będący członkami Koła Miłośników Teatru wraz z nauczycielami oraz Panią Dyrektor wybrali się na tę sztukę 08 października 2015 roku. O godzinie 11.00 aktorzy przenieśli nas w świat rzeczywistości T. Różewicza. Na deskach teatru, oprócz pana Henryka Talara, mogliśmy podziwiać Iwonę Chołuj, Teresę Dzielską, Agatę Ochotę – Hutyrę, Sylwię Kaczmarczyk, Agnieszkę Łopacką, Małgorzatę Marciniak, Cecylię Putro, Macieja Półtoraka oraz najmłodszego z aktorów – Mateusza Trzmiela. Po spektaklu spotkaliśmy się z aktorami. Młodzież naszej szkoły zadała wiele pytań, na które artyści z chęcią odpowiadali. Autorzy najciekawszych pytań zostali nagrodzeni przez pana Henryka Talara książkami.

                                                                                 Przewodnicząca SU Aleksandra Cupriak

12045744_901944229852662_1347053974304496802_o W starych dekoracjach 2016

JUBILEUSZ HENRYKA TALARA

 19.09.2015 r. o godz. 19.00 dyrektor Danuta Caban i przedstawiciele młodzieży Gimnazjum nr 5 uczestniczyli w Jubileuszu 50 – lecia pracy artystycznej Henryka Talara w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

W starych dekoracjach 2016 3 (2)

HENRYK TALAR – PRZYJACIELEM MŁODZIEŻY

   18.09.2015 r.  o godz. 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie odbyła się prapremiera spektakluW starych dekoracjach”. Po sztuce dyrektor Danuta Caban oraz uczennice: Aleksandra Cupriak (III a) i Anna Ludkowska (III b) wręczyły Henrykowi Talarowi -przy pełnej widowni – dyplom i statuetkę z tytułem „Przyjaciel młodzieży”.  Tytuł ten został przyznany wybitnemu aktorowi, zaprzyjaźnionemu ze szkołą, przez społeczność Gimnazjum nr 5 w ramach obchodzonego przez niego w Częstochowie Jubileuszu 50 – lecia pracy artystycznej.

W sarych dekoracjach 2016 2 W starych dekoracjach 2016 3 20150918_205427

Przedpremierowe spotkanie w Teatrze Mickiewicza z HENRYKIEM TALAREM

11.09.2015r. o godz. 17.00 młodzież naszego gimnazjum udała się do Teatru A. Mickiewicza w Częstochowie na przedpremierowe spotkanie z aktorami: Henrykiem Talarem, Iwoną Chołuj, Sylwią Kaczmarek, Agatą Hutyrą, Małgorzatą  Marciniak, Teresą Dzielską, Cecylią Putro, Maciejem Trzmielem, grającymi w spektaklu „W starych dekoracjach”. W spotkaniu wziął udział także reżyser Igor Gorzkowski i autor muzyki Piotr Tabakiernik. Jak zwykle wiedliśmy prym wśród zadających pytania. Zachęcamy do obejrzenia godzinnej relacji z tego wydarzenia, zamieszczonej w Internecie przez organizatorów spotkania.

Henryk Talar w teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – spotkanie z uczniami Gimnazjum nr 5

20150911_17163720150911_172440