Aktualności

„Jak nie czytam jak czytam”
    Po raz kolejny społeczność szkolna wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam jak czytam”.  Tym razem więcej uczniów przyniosło swoje ulubione książki. Po akcji dyskutowaliśmy w bibliotece na temat czytanych fragmentów książek. Sprawozdanie z Akcji zostało przesłane do organizatora – link poniżej.
mgr Alina Grabna
SAM_2123 SAM_2124 SAM_2125 SAM_2126 SAM_2127 SAM_2128https://czytamy.org/sprawozdanie-3717-2017-gimnazjum-nr-5-im-miklaja-reja

XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece

20.02.2017 r. w Gimnazjum nr 18 odbył się XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Wiktoria Glińska z kl. II b i Urszula Wittich z kl. II c przygotowywane pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza – mgr Aliny Grabnej. Konkurs składał się z 11 zadań. Nasze uczennice doskonale sobie poradziły z większością pytań i zajęły zaszczytne III miejsce. Gratulujemy! Bardzo wysoki poziom uczestników spowodował, że różnice między poszczególnymi miejscami wynosiły 0,5 pkt.

mgr Alina Grabna

SAM_0654 SAM_0634SAM_0606

Wigilia Koła Dziennikarskiego

21.12.2016 r. w bibliotece szkolnej odbyła się tradycyjna Wigilia Koła Dziennikarskiego. Nasza redakcja w składzie: Dominika Ciastko, Wiktoria Glińska, Patrycja Kubasiak, Wioletta Broniszewska, Urszula Wittich, Jakub Strojec, Marta Bojarska, Natalia Łagodzińska w rodzinnej atmosferze przygotowała Wigilijny stół. Wszyscy przynieśli mnóstwo smakołyków. Nie zabrakło własnoręcznie wypiekanych babeczek, ciasta w kształcie gwiazdki, klusek z makiem i wielu innych pyszności. Podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy życzenia, zaśpiewaliśmy kolędy, opowiedzieliśmy jak wyglądają Święta w naszych domach, a także wręczyliśmy sobie prezenty. Uroczystość uświetniły nasze absolwentki Aleksandra Cupriak i Justyna Baryła. Jest nam ogromie miło, że nasi uczniowie chętnie nas odwiedzają.

Opiekun Koła Dziennikarskiego
mgr Alina Grabna

sam_0150 sam_0149   sam_0167  sam_0165  sam_0163sam_0161

„Książka i informacja w erze mediów cyfrowych”

15.12.2016 r. odbył się Konkurs Wojewódzki „Książka i informacja w erze mediów cyfrowych” zorganizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych (OZE), prawa autorskiego, historii pisma, a także pojęć związanych z zasadami katalogowania książek i układu zbiorów bibliotecznych. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Glińska z kl. II b przygotowywana pod kierunkiem p. Aliny Grabnej, która zajęła zaszczytne II miejsce. Gratulujemy!

W oczekiwaniu na werdykt jury młodzież wzięła udział w warsztatach plastycznych.

mgr Alina Grabna

sam_0053 sam_0056sam_0071

„Twórczość Henryka Sienkiewicza w szkole i bibliotece”

24 listopada 2016r. (czwartek) w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (CINiBA) odbyło się sympozjum „Twórczość Henryka Sienkiewicza w szkole i bibliotece”. W czasie spotkania p. Alina Grabna przedstawiła prezentację multimedialną na temat działań podejmowanych w naszej szkole w ramach projektu „Zaczytani, zakręceni na … Henryka Sienkiewicza„. Ponadto wręczono nagrody  w  Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Uczniów „Biblioteka w oczach czytelnika” pod patronatem pani Jadwigi Aleksandry Rezler Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP. Uczennica kl.II b – Wiktoria Glińska – przygotowywana pod kierunkiem p.Aliny Grabnej zajęła zaszczytne III miejsce. Gratulujemy!

Po zakończeniu sympozjum mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy książek poświęconej twórczości Sienkiewicza.

mgr Alina  Grabna

sympozjm1 sympozjmsam_1346sam_1371

 

Selfie z ulubioną książką

Z  okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowany został konkurs pod hasłem: „Selfie z ulubioną książką”.

Na konkurs wpłynęło kilkanaście fotografii. Dzięki tej formie konkursu mogliśmy poznać ulubione książki naszych uczniów. Nagrody niespodzianki (słodkie upominki) zostaną wręczone 04 listopada w bibliotece szkolnej o godz. 13.30.
Lista laureatów przedstawia się następująco:
Patrycja Kubasiak kl. II b, Aleksandra Cupriak (Absolwent Roku 2015/2016), Marta Bojarska kl. I c, Urszula Wittich kl. II c. Wioletta Broniszewska, kl. II b, Dominika Ciastko kl. II b oraz Wiktoria Glińska kl. II b.
Lista laureatów wraz ze zdjęciami  opublikowana zostanie w listopadowym numerze gazety szkolnej „Piątka”. Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów!
aleksandra-cupriak-najlepsza-uczennica-roku-2015-2016 marta-bojarska-kl-i-c    urszula-wittich-kl-ii-cwioletta-broniszewska-i-dominika-ciastko-kl-ii-b  wioletta-broniszewska-kl-ii-bwiktoria-glinskka-kl-ii-b
nauczyciel – bibliotekarz
mgr Alina Grabna

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

28.10.2016 r. nasi „Miłośnicy książek”, a zarazem członkowie Koła dziennikarskiego w składzie: Dominika Ciastko, Wioletta Broniszewska, Wiktoria Glińska, Patrycja Kubasiak, Wojciech Kalinowski, Jakub Strojec z kl. II b i Urszula Wittich z kl. II c pod opieką p. Aliny Grabnej wybrali się do Krakowa, aby wziąć udział w Jubileuszowej 20. edycji Targów Książki. Nie zabrakło też naszych wspaniałych absolwentek (Aleksandry Cupriak i Justyny Baryły) , które jako doświadczone dziennikarki i stałe bywalczynie Targów wspierały radami naszych uczniów w wyborze literatury.  Targi to doskonała forma promocji czytelnictwa. Młodzież miała możliwość konwersacji z autorami książek, a także zapoznania się z bardzo bogatą literaturą światową. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Tradycyjnie na zakończenie wspólne zdjęcie pod halą targową. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział w Częstochowie. Kolejnym punktem programu był spacer po Rynku, wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mickiewicza. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do domów z nadzieją, że w przyszłym roku też tam pojedziemy.

mgr Alina Grabna

sam_0909sam_0905sam_0867sam_0861sam_0828sam_0915 sam_0916 sam_0917

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyło się XIII Regionalne Forum Bibliotekarzy pt. „Biblioteczne czytanie”. Podczas Forum podsumowano także dwa konkursy:

  • Wojewódzki Konkurs dla nauczycieli – bibliotekarzy „Tydzień/miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach, w którym p. Alina Grabna zajęła III miejsce
  • Powiatowy Konkurs dla Uczniów „Wszystko o bibliotece” pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie, w którym Wiktoria Glińska z kl. II b przygotowywana pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza – mgr Aliny Grabnej zajęła I miejsce.

Gratulujemy!

mgr Alina Grabna

sam_0648sam_0651sam_0652

Wyjazd edukacyjny na 20.Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Miłośnicy książek” w składzie: Dominika Ciastko kl. II b, Wiktoria wezmą udział w wyjeździe na 20. Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa, który odbędzie się 28.10.2016 r. 

mgr Alina Grabna

Wymiana Książek – Crossbooking

  25.09.2016 r. (niedziela) o godz. 12.00Miłośnicy Książek z naszego gimnazjum – Helena Kotlicka kl. I b, Nicola Breguła kl. I b, Dominika Ciastko kl. II b – pod opieką p. Aliny Grabnej wzięły udział w kolejnej odsłonie Crossbookingu. Akcja „Wymiany Książek” odbyła się po raz kolejny w Centrum Promocji Młodych. To wyjątkowe wydarzenie towarzyszy VI odsłonie Festiwalu Czytaj, który rozpoczął się 19.09.2016 r. w Częstochowie. Podczas Akcji można było upolować ciekawą lekturę, ale też zatrzymać się na chwilę, spotkać z innymi miłośnikami czytania i porozmawiać o literaturze. Wymiana książek to doskonały sposób na niedzielne przedpołudnie i na promocję czytania.

mgr Alina Grabna

img_20160925_120434img_20160925_120452img_20160925_121607

Czytaj! Festiwal Dekonstrukcji Słowa

19 września 2016 r. rozpoczął się VI Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Miłośnicy książek, a zarazem członkowie Koła Dziennikarskiego z naszego gimnazjum w składzie: Dominika Ciastko kl. II b, Wiktoria Glińska kl. II a, Helena Kotlicka kl. I b, Nicola Breguła kl. I b pod opieką nauczyciela – bibliotekarza p. Aliny Grabnej  spotkały się o godz. 16.20 na „Stacji czytaj!”, czyli dworcowej, festiwalowej czytelni. Wolontariusze Festiwalu „Czytaj!” w nietypowy sposób przedstawili czytanie, jako aktywną formę wypoczynku, a nasi dziennikarze doskonale włączyli się w akcję. Ponadto mieliśmy możliwość spotkania się z Michałem Rusinkiem (literaturoznawcą) – sekretarzem Wisławy Szymborskiej.

mgr Alina Grabna

sam_0147sam_0136

Narodowe Czytanie

03.09.2016 r. (sobota) przedstawiciele Koła dziennikarskiego, a zarazem Miłośnicy książek – Dominika Ciastko i Wioletta Broniszewska pod opieką nauczyciela – bibliotekarza p. Aliny Grabnej wzięły udział w kolejnej odsłonie „Narodowego czytania” – ogólnopolskiej akcji, którą w 2012 r. zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski.  Naszą edycję czytania rozpoczął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Po wysłuchaniu fragmentów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć.

mgr Alina Grabna
SAM_0090SAM_0077SAM_0080SAM_0081SAM_0083SAM_0085SAM_0087SAM_0089

NARODOWE CZYTANIE

   Miłośnicy książek z naszego gimnazjum w składzie: Dominika Ciastko, Wiktoria Glińska, Wiktoria Hańc, Wioletta Broniszewska, Jakub Strojec, Wojciech Kalinowski wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2016 objętej Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. 2 września 2016 r. o godz. 12:00 w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie przy Al. Jana Pawła II 126/130, odbyło się spotkanie czytelnicze, podczas którego wysłuchaliśmy fragmentów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Na zakończenie mogliśmy uzyskać pamiątkowe stemple w swoich książkach, które zabraliśmy do biblioteki.

Narodowe czytanie doskonale wpisuje się w realizację polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje na stronie:

https://men.gov.pl/jakosc-edukacji/nadzor-pedagogiczny/podstawowe-kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-2016_2017.html

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/nc2016/o-projekcie/

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/nc2016/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=4312

SAM_0063SAM_0067   SAM_0068 SAM_0069 SAM_0072 SAM_0073 SAM_0074 SAM_0045 SAM_0047 SAM_0048 SAM_0049  SAM_0052  SAM_0057    SAM_0061

koordynator akcji mgr Alina Grabna

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa
w roku szkolnym 2016/2017

  1. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
  2. Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach.
  3. Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
  4. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez angażowanie pracodawców w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Informacja na stronie: https://men.gov.pl/jakosc-edukacji/nadzor-pedagogiczny/podstawowe-kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-2016_2017.html

NARODOWE CZYTANIE

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2016 objętej Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. 2 września 2016 r. o godz. 12:00 w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Al. Jana Pawła II 126/130, odbędzie się spotkanie czytelnicze zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w ramach akcji Narodowe Czytanie.  W tym roku w głosowaniu internetowym wybrano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Wszystkich zainteresowanych uczniów udziałem w akcji w PBP RODN „WOM” zapraszamy do biblioteki szkolnej. Liczba miejsc ograniczona.

Narodowe czytanie doskonale wpisuje się w realizację polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/nc2016/o-projekcie/

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/nc2016/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=4312

 

Jak nie czytam jak czytam – bicie rekordu w czytaniu

W piątek 10 czerwca punktualnie o godz. 10.00 cała społeczność Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja zebrała się w ogrodzie szkolnym, aby wspólnie włączyć się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Uczniowie od rana wypożyczali książki z biblioteki, aby pobić rekord wspólnego czytania. Niektórzy przynieśli własne książki, a co niektórzy wzięli na akcję swoje e-booki.

Punktualnie o 10.00 rozpoczęliśmy wspólne czytanie – każda klasa czytała tę samą książkę. Następnie przedstawiciele poszczególnych oddziałów czytali wybrane przez siebie fragmenty. Akcja bardzo podobała się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Dzięki niej, co niektórzy po raz pierwszy w tym roku szkolnym mieli okazję wypożyczyć książkę z biblioteki.

Akcję zorganizowali „Miłośnicy książek” pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza we współpracy z Samorządem  Uczniowskim. Informacja z przebiegu tego wydarzenia na bieżąco był rejestrowana na facebooku szkoły.

koordynator akcji mgr Alina Grabna

Jak-nie-czytam SAM_4601news(3)SAM_4602SAM_4603SAM_4606SAM_4607SAM_4612SAM_4613SAM_4616SAM_4624SAM_4628SAM_4629SAM_4633SAM_4635SAM_4638

10 czerwca  (piątek) ok. godz. 10.00 uczniowie oraz nauczyciele zbiorą się w ogrodzie szkolnym (lub sali gimnastycznej w przypadku złych warunków atmosferycznych) z książkami. Każda klasa czyta tą samą książkę  (np. Kłamczucha Małgorzaty Musierowicz) wypożyczoną rano z biblioteki szkolnej. Uczniowie czytają po kolei po jednym wyrazie i tak cała klasa śledzi dany tekst.  Akcja trwa ok. 45 minut. Mile widziany podczas czytania przebranie w stroje postaci literackich (pięć osób z każdej klasy).

mgr Alina Grabna

Maraton Czytelniczy

02.06.2015 r. członkowie Koła dziennikarskiego i „Miłośnicy Książek” pod opieką p. Aliny Grabnej wzięli udział w Maratonie Czytelniczym „Bohaterowie Henryka Sienkiewicza”z okazji Roku Henryka Sienkiewicz oraz XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Wysłuchaliśmy fragmentów„Pana Wołodyjowskiego”, które czytała pani Barbara Czapska, bibliotekarz Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej oraz „W pustyni i w puszczy”czytała pani Magdaleną Dębska – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Na zakończenie młodzież wzięła udział w Konkursie międzyszkolnym5 Pytań o Henryku Sienkiewiczu”, dotyczącym biografii i twórczości naszego noblisty. Laureatem konkursu została Wiktoria Glińska z kl. I a. Gratulujemy!

mgr Alina Grabna

/http://czestochowskie24.pl/kultura/maraton-czytelniczy-bohaterowie-henryka-sienkiewicza/

SAM_3790  SAM_3791 SAM_3789     SAM_3783    SAM_3779 SAM_3778 SAM_3777 SAM_3776 SAM_3775  SAM_3772 SAM_3771 SAM_3770 SAM_3800

Ideały i wzorce osobowe w twórczości Henryka Sienkiewicza

31.05.2016 r. odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Literacko – Multimedialnego „Ideały i wzorce osobowe w twórczości Henryka Sienkiewicza” w Zespole Szkół w Rzerzęczycach. Celem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat: „Moje wzorce i ideały osobowe w twórczości Henryka Sienkiewicza”. Uczeń klasy III a Konrad Gibki zajął I miejsce. Opiekę merytoryczną sprawowały Panie: mgr Alina Grabna i mgr Urszula Bartnik.

mgr Alina Grabna

SAM_3631SAM_3630 SAM_3629 SAM_3628 SAM_3627 SAM_3626  SAM_3624 SAM_3623

PIKNIK POZARZĄDOWY „ORGANIZACJE RODZINOM”

29.05.2016 r. (niedziela) w ramach obchodów 26. Dni Samorządu Terytorialnego odbył się Piknik Podmiotów Ekonomii Społecznej pn. „Organizacje Rodzinom”. Na Promenadzie im. Czesława Niemena mieliśmy możliwość zaprezentowania organizacji, które działają w naszej szkole. Nasi uczniowie aktywnie włączyli się do tego przedsięwzięcia przygotowując elementy dekoracji do stoiska Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie i Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody. Na tym stoisku można było podziwiać  prace nagrodzone w Powiatowym Konkursie Czytelniczo – Plastycznym „Bohaterowie z kart powieści Henryka Sienkiewicza”. Uczennice naszego gimnazjum również znalazły się w gronie laureatów tegoż konkursu. Martyna Chmielewska z kl. II c zajęła  III miejsce, a Wiktoria Glińska z kl. I a zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy. Nie zabrakło także fotografii uczestników wyjazdu edukacyjnego do Katowic, którzy na swoich zdjęciach uchwycili niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy.

mgr Alina Grabna

 SAM_3507 SAM_3505 SAM_3540 SAM_3539  SAM_3531 SAM_3531 SAM_3527 SAM_3528 SAM_3519

WYMIANA KSIĄŻEK

28.05.2016 r. (sobota) w Centrum Promocji Młodych odbyła się akcja bezpłatnej wymiany książek. To nie lada gratka dla miłośników literatury . Nasi szkolni „Miłośnicy książek” (Aleksandra Cupriak i Wiktoria Glińska) po raz kolejny pod opieką nauczyciela bibliotekarza wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Cel akcji to dać drugie życie swojej prywatnej, domowej biblioteczce.

Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” pod tym hasłem 16 czerwca odbędzie się już XIII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

mgr Alina Grabna

SAM_3488 SAM_3487  SAM_3490 SAM_3489 SAM_3486 SAM_3485 SAM_3484 SAM_3483  SAM_3481  SAM_3479

Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek

W dniach od 08. do 10.05.2016 r. obchodziliśmy po raz kolejny Tydzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym roku pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. W ramach tego święta 11 maja od godz. 13.30 do 15.30 w Muzeum Haliny Poświatowskiej odbyła się VII Regionalna Sesja Popularyzatorska pod hasłem „Twórczość Henryka Sienkiewicza w Szkole i bibliotece” . Ponadto jak co roku uczniowie naszej szkoły zmierzyli swoje siły w kolejnej edycji konkursu międzyszkolnego „Bohaterowie naszych lektur”, który odbył się 13 maja 2016 r. Poziom uczestników był wysoki, a różnice punktowe bardzo  niewielkie. Obchody Tygodnia Bibliotek były też okazją do wspólnego czytania i przygotowania dekoracji na stoisko promujące biblioteki podczas Pikniku Pozarządowego.

Wyniki Szkolnego Konkursu „Bohaterowie naszych lektur”:

Indywidualnie:

I miejsceAleksandra Cupriak – kl. III a (54 pkt.), II miejsce – Dominika Ciastko kl. I b (53 pkt.), III miejsce Iza Ciastko kl. I a (45,5 pkt.), IV miejsce Konrad Gibki kl. III a (44,5 pkt.), V miejsce Urszula Wittich kl. I c (43 pkt.).

Drużynowo:

I miejsce klasa III a – 98,5 pkt.
II miejsce klasa I b – 83 pkt.
III miejsce klasa III b – 73 pkt.
IV miejsce klasa I c – 72,5 pkt.

V miejsce klasa II c – 69 pkt.
VI miejsce klasa I a – 67,5 pkt.
VII miejsce klasa II a – 49 pkt.
VIII miejsce klasa II b

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Nagrody indywidualne i dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

mgr Alina Grabna

SAM_2753 SAM_2754 SAM_2755 SAM_2756 SAM_2757 SAM_2758 SAM_2759 SAM_2760 SAM_2761 SAM_2762 SAM_2763 SAM_2764SAM_2809 SAM_2810 SAM_2811 SAM_2812SAM_2949SAM_2950SAM_2948SAM_2950

„Być wyjątkowym! Tydzień życia z niepełnosprawnością”

28  kwietnia 2016 r., godz. 16.00-18.00 w Auli „Forum” Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, przy Al. Jana Pawła II 126/130 przedstawiciel redakcji Gazety Szkolnej „Piątka” – Dominika Ciastko z kl. I b – pod opieką p. Aliny Grabnej wzięła udział w akcji czytelniczej, pod hasłem: „Opowieści o wyjątkowym życiu”, która odbyła się  w ramach projektu „Być wyjątkowym! Tydzień życia z niepełnosprawnością”.  Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania historii osób, które mimo niepełnosprawności pomagają innym. Spotkanie z tzw. „Żywą książką” (Sebastian Depta – Fundacja Widzialni, Elżbieta Markowska – Prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Amazonki, Zbigniew Miśkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Walczę z SM, Agata Banasik – Wiceprezes Stowarzyszenia „Daj mi czas”) dostarczyło nam wielu wrażeń i uświadomiło, co tak naprawdę liczy się w życiu. Na zakończenie mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy prac p. Waldemara Rękawika i wysłuchania historii jego życia.

IMAG1658IMAG1666

mgr Alina Grabna

  ROK 2016 – ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

    11 lutego o godz. 16.00 członkowie grupy projektowej „Zaczytani, zakręceni na… Henryka Sienkiewicza” w składzie: Aleksandra Cupriak, Julia Ludzińska, Justyna Baryła, Jakub Strojec, Dominika Ciastko i Wiktoria Glińska z inicjatywy p. Aliny Grabnej spotkali się w bibliotece szkolnej, aby poczytać ulubione fragmenty z książek tego wybitnego  powieściopisarza. Gościem szczególnym wieczoru była p. dyrektor Danuta Caban. Uczniowie wyszukiwali fragmenty opisów przyrody, które zafascynowały ich w twórczości Sienkiewicza.  Poznaliśmy też „Baśnie i legendy” pisarza, które są mniej popularne i  nie należą do kanonu lektur szkolnych.

SAM_1011SAM_1021SAM_1013SAM_1025

mgr Alina Grabna

  eTwinning w bibliotece

W ramach projektu „Zaczytani, zakręceni na…  Henryka Sienkiewicza” zorganizowana została wystawa pod hasłem: „Henryk Sienkiewicz – wystawa ze zbiorów biblioteki szkolnej”, na której wystawiono różnorodne tytuły, które dostępne są w naszej bibliotece. W Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej możemy zapoznać się z życiorysem pisarza, który dostępny jest na tablicy informacyjnej.

SAM_0497   SAM_0699 SAM_0700

Od stycznia 2016 r. biblioteka szkolna rozpoczyna realizację projektu edukacyjnego „Zaczytani, zakręceni na…  Henryka Sienkiewicza” w ramach programu eTwinning we współpracy z następującymi szkołami szkołami:

Wszystkich  uczniów zainteresowanych możliwością rozwoju kompetencji czytelniczych, poszerzenia wiadomości na temat twórczości Henryka Sienkiewicza, praktycznego wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a także współpracą z uczniami z różnych stron Polski prosimy o zgłaszanie się do koordynatora projektu mgr Aliny Grabnej.

Nasz projekt w eTwinning – konkurs ogólnopolski

Więcej informacji na temat programu eTwinning

Krajowe seminarium kontaktowe eTwinning „czytelnictwo, książki, biblioteki”

Nowości w bibliotece!

Wojciech Cejrowski: „Wyspa na prerii”

Zachęcam wszystkich do przeczytania „Wyspy na prerii”. Książka wciąga od pierwszych stron, jest znakomicie napisana, co wraz ze zdjęciami wykonanymi przez autora pozwala odbyć daleką i fascynującą podróż.

Warto do nas zajrzeć!
Znajdziesz tu lektury i wiele innych ciekawych książek. 2015 jest rokiem czytelnictwa, więc książki w dłoń! Mamy dla Was wyzwanie. Spełnijcie przynajmniej 3 zadania. Kto się podejmuje?
Przeczytaj książkę, która:
# została wydana w 2015 roku
# w tytule ma nazwę miasta
# ma więcej niż 100 lat
# została wydana w roku Twoich urodzin
Której:
# autorem jest kobieta
# autor posługuje się pseudonimem
# główny bohater ma tak samo na imię jak Ty.

Można również nakręcić krótki filmik o bibliotece.

Raz w miesiącu nagrody niespodzianki!

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Książka z niespodzianką”.

Informacje dotyczące konkursów znajdziecie w gazecie szkolnej „Piątka”, na tablicy ogłoszeń oraz w bibliotece.

Co miesiąc inny konkurs czytelniczy. Zapraszamy!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Projekty realizowane w bibliotece szkolnej:

http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/projekt-edukacyjny-jak-zmieniala-sie-ksiazka-na-przestrzeni-wiekow/- opiekun mgr Alina Grabna

http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/edukacja/projekty-edukacyjne/projekt-edukacyjny-abc-wiedzy-o-dziennikarstwie-jak-przygotowac-przewodnik-dla-gimnazjalisty-o-gazecie-szkolnej/opiekun mgr Alina Grabna

http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/edukacja/projekty-edukacyjne/projekt-edukacyjny-historia-ksiazki-od-starozytnosci-do-wspolczesnosci/opiekun mgr Alina Grabna