Pamiętamy o poetach – Miejski Konkurs Recytatorski oraz Wieczór Poezji

Pamiętamy o poetach – Miejski Konkurs Recytatorski oraz Wieczór Poezji

Częstochowa na różne sposoby upamiętnia 50. rocznicę śmierci chyba najsławniejszej swojej poetki – Haliny Poświatowskiej. W te wydarzenia aktywnie włącza się VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe, które zorganizowało w piątek 27 października Miejski Konkurs Recytatorski „Ja i moja mała Ojczyzna”. Uczestnicy mogli wybrać do recytacji nie tylko wiersze Poświatowskiej, ale i innych poetów pochodzących z Częstochowy i okolic, jak Ludmiła Marjańska czy Tadeusz Różewicz.

W jury zasiedli: Ewa Oleś – sekretarz literacki Teatru im. Adama Mickiewicza, Agnieszka Grudzińska – konsultant RODN „WOM” w Częstochowie oraz Grzegorz Papalski – z-ca dyrektora SOD. Konkurs odbył się pod patronatem teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

W kategorii szkoły podstawowe i oddziały gimnazjalne jury II miejsce przyznało Martynie Mazurek z kl. II G Szkoły Podstawowej nr 41, I miejsce – Marcie Skrzypczyk z kl. III Katolickiego Gimnazjum SPSK.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne III miejsce zajęła Sylwia Mościńska z kl. III Zespołu Szkół im. B. Prusa, II miejsce – Miłosz Rotengruber z kl. III VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego, I miejsce – Wiktoria Rakus z kl. I Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego. Laureaci otrzymali zaproszenia do teatru na wybrane spektakle.

Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas wieczoru poetyckiego „Anegdota o istnieniu”, upamiętniającego 50. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej. W poniedziałek 30 października sala gimnastyczna VIII LOS zgromadziła o godz. 17:00 miłośników nastrojowych i wzruszających wierszy światowej sławy poetki. Wśród zaproszonych gości byli: brat poetki – Zbigniew Myga,  dyrektor SOD,  przedstawicielka RODN „WOM”, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół częstochowskich oraz członkowie jury konkursu.

Podczas wieczoru zgromadzona publiczność wysłuchała montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów VIII LOS. Laureaci konkursu zaprezentowali nagrodzone interpretacje wierszy.

Miejski Konkurs Recytatorski

01

 

01

 

01

01

 

01

01

 

01

01

 

01

 

Wieczór poezji

01

01

01

01

01

01

01