„Spotkanie w Piątce” z André Hübner – Ochodlo

André Hübner-Ochodlo gościł 04.11.2015 r. w Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie – w ramach cyklicznych „Spotkaniach w Piątce”, organizowanych przez dyrektora szkoły – Danutę Caban. Spotkanie prowadziły uczennice klas trzecich: Aleksandra Cupriak i Julia Ludzińska. André Hübner-Ochodlo to wspaniały reżyserem teatralny, pieśniarz, popularyzator kultury jidysz, założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Artysta opowiedział młodzieży o swoich niemieckich korzeniach. Przyznał, że choć jego matka była Polką żydowskiego pochodzenia, w jego domu nie mówiono w języku polskim. Andre Ochodlo przyjechał do Polski w 1984 roku, by rozpocząć naukę w Studium Wokalno – Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Do wyboru miał Polskę lub Rosję. Wybrał nasz kraj. Od tej pory zachwyca naszą publiczność. Można nazwać go światowym ambasadorem kultury jidysz. Śpiewa przedwojenne pieśni żydowskie, jak i komponuje utwory nawiązujące do dawnych tradycji. Jak sam twierdzi, pieśni jidysz same go znalazły. Przez swoją pracę artystyczną Ochodlo chce przybliżyć Polakom żydowskie tradycje i kulturę. Jak przyznaje, uwielbia kontakt z odbiorcą, który przychodzi na jego koncerty i to ceni najbardziej w swojej pracy. Jego utwory mają bardzo specyficzny charakter. Przepełnione są rozmaitymi uczuciami i niesamowitą energią. André Hübner-Ochodlo jest jedną z najbarwniejszych i najciekawszych postaci trójmiejskiej kultury. Wykonuje wiele zajęć. Poza śpiewaniem, reżyseruje sztuki (to jego hobby), prowadzi teatr, a nawet sam wymyśla i wykonuje scenografie do swoich spektakli. Młodzieży z Gimnazjum nr 5 artysta opowiedział również o jego bliskiej znajomości z Agnieszką Osiecką. Ta wybitna poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyserka, dziennikarka właśnie dla Teatru Atelier napisała swoje ostatnie sztuki, które zostały uznane przez krytyków za najdoskonalsze w jej dorobku artystycznym. Ochodlo przyznał, że gdy mieszkał w Niemczech, nie słyszał o legendzie Agnieszki Osieckiej i nie znał dobrze jej twórczości. Od pierwszego spotkania poczuł w niej bratnią duszę. Jak wspomina, Osiecka powiedziała, że obydwoje są „kundlami”, czyli płynie w nich mieszana krew. Artyści spotkali się w Teatrze Atelier w Sopocie i zaczęli współpracę. Byli parą w pracy i w życiu. Ich wspólną drogę zakończyła śmierć Agnieszki. Od tej pory teatr w Sopocie nosi jej imię, tak jak alejka która do niego prowadzi. Jak wspomina André Hübner-Ochodlo początki Teatru Atelier nie były łatwe. Rozpoczął on swoją działalność
1 września 1989 roku w starych hangarach przy Grand Hotelu. Nie bez znaczenia jest fakt, że jego teatr – jako jedyny – oferował sopockiej publiczności spektakle z poezją na wysokim poziomie, które zdobyły uznanie widzów. Poza tyloma zajęciami André Ochodlo jest również dyrektorem Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Artysta pracuje aktualnie nad nowymi pieśniami jidysz napisanymi do wybitnej poezji, a granymi przez współczesnych polskich kompozytorów. Efekty jego pracy będziemy mogli podziwiać już niebawem. Ochodlo od 9 lat związany jest z naszym Teatrem im. Adama Mickiewicza. Wysoko ceni częstochowskich aktorów. Dla młodzieży z Gimnazjum nr 5 było to niewątpliwie bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Uczniowie usłyszeli przesłanie: „Jeżeli chcecie osiągnąć sukces, musicie narzucić sobie dyscyplinę i włożyć w realizację swojego celu dużo pracy”.

Zapraszamy do przeczytania artykułu w Gazecie Wyborczej…

„Spotkanie w Piątce” z André Hübner-Ochodlo

Aleksandra Cupriak, kl. IIIa

SAM_4971 SAM_4973 SAM_4980SAM_4982SAM_4983SAM_4985SAM_4994SAM_4988SAM_4991SAM_4995SAM_4997SAM_5000SAM_5002SAM_5006SAM_4999