Barbara Medajska

         16.01.2014r. odbyło się kolejne „Spotkanie w Piątce” z reżyser panią Barbarą Medajską zorganizowane przez panią Iwonę Bartkiewicz i panią Aliną Grabną.

          Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia dwóch filmów „Świąteczna podróż” i „Mój dom”.

„Świąteczna Podróż” to film dokumentalny, który zdobył nagrodę Stowarzyszenia Polskich Filmowców oraz nagrodę Festiwalu Mediów w Łodzi – listopad 2013. Pokazywany był również we Włoszech, w Hiszpanii i na innych festiwalach filmowych. Porusza ważne wątki uczuć, które towarzyszą nam w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Jest to opowieść o Polsce i Polakach, dla których rodzina jest najważniejszą wartością. Film powstał w ciągu 2 dni – 23 i 24 grudnia w czasie podróży pociągami, a także na dworcu, natomiast montaż trwał pół roku. Przypadkowo spotkani podróżni opowiadają, dokąd wyruszają na Wigilię i dlaczego jest to dla nich tak ważne.

            W czasie spotkania pani reżyser zaproponowała projekcję drugiego dokumentu pt: „Mój Dom”. Bohaterami było kilkoro bezdomnych dzieci, mieszkających w kanałach dodatkowo uzależnionych od narkotyków. Pani Medajska z żalem dodała, że trójka bohaterów tego reportażu już nie żyje.

            Oba filmy niesamowicie poruszyły serca młodzieży.